Sezóna nesměle započatá až v květnu, nakonec přinesla první zahraniční výjezd na Lužická jezera, a okružní cestu po České republice. Téměř třítýdenní karavaning po českých a moravských zemích znamenal nejen spoustu cestovatelských zážitků, ale také poznání, jak to dělají jinde a možnost srovnání s naším městem. Přinesl příležitost reálně stanout ve stopách historie, ať už našeho města, nebo zemí Koruny české. Kombinace ve využívání různých služeb pro turisty, zejména co se karavaningu týče, nám dala schopnost posoudit fungování služeb v naší zemi pro tento turistický segment.
Cestovní plán
Prvotní plán byla jen hrubá kostra, kterou bylo možné kdykoliv, i během cesty přizpůsobit. A tak se nakonec z původně plánovaných pěti hlavních zastávek vyklubalo šest hlavních a dvě průjezdová zastavení. Obsahoval místa zaměřená na historii, města, která byla v dlouhodobém plánu navštívit, a nakonec také kraje, kde jsme už byli a kde nám je prostě fajn. Některé pozice byly rozšířené o výlety do blízkého, či vzdálenějšího okolí. Z možností kempování, nebo prostého přespání, to bylo využití služeb bezKempu, kempů pro karavany, a park4night. Čistě STPL místo nebylo využito a ani nebylo potřeba.
Služby (nejen) pro karavanisty
Velmi diskutovaným tématem v posledních letech je rozšiřování služeb pro turisty v oblasti cestovního ruchu, v segmentu karavaningu.
Již zhruba před dvěma lety, tj zhruba v roce 2018, začala v ČR fungovat služba bezKempu, která by měla nahradit nelegální kempování na místech, která k tomu nejsou určená, či kde je to výslovně, či prostě zákonem zakázané. Jak již sám název vypovídá, jedná se o kempování mimo kempy, ale na soukromých pozemcích, se svolením majitele. Tuto službu využíváme, protože dává možnost vybrat si pozemek podle specifických požadavků, např. i podle možnosti odservisování karavanu. Což je pro karavanistickou veřejnost ve většině případů jednou z klíčových věcí. Tuto službu jsme využili například pro první hlavní zastavení ve Slatiňanech u Chrudimi.
Klasické kempy, tak jak je známe, pomalu, ale jistě procházejí částečným upgrade a přizpůsobují se turistickému karavanovému segmentu tím, že už i v klasických kempech můžete narazit na možnost odservisování karavanu, což je ve většině případů velké plus a majitelé kempů pochopili, že to je mnohdy jediný důvod, proč karavanista do kempu alespoň na jednu noc přijede. Zejména menší kempy na odlehlejších místech tímto způsobem mohou získat cenné body.
Kempy pro karavany jsme využili celkem 3x. Dva velké, jeden velký kemp pro druhé hlavní zastavení v Olomouci, a druhý velký kemp pro šesté hlavní zastavení ve Františkových Lázních, a jeden malý kemp, pro páté zastavení ve Kdyni. Všude bez problémů možnost kompletního odservisování karavanu.
Veřejná parkoviště s karavanovou soupravou ano, nebo ne? Určitě ano. Veřejná parkoviště nejsou pro přespání žádným legislativním, ani jiným problémem, pokud dodržíte to, co většinou bývá na instrukčních tabulích uvedeno, což v drtivé většině bývá udržování čistoty a zákaz kempování. Některá města dokonce s přespáním v karavanu na veřejném parkovišti počítají a např. v Telči je přímo při tisku parkovacího lístku volba karavan. Stání je většinou omezeno na 24 h. A parkovat lze jen na stáních vyhrazených pro autobusy, což má vzhledem k délce karavanové soupravy svou logiku.
Služba park4night umožňuje taková parkoviště vyhledat. Opět je možné vyhledat parkoviště s potřebným servisem, nebo bez něj, místa placená, či místa zdarma.
Jediné, na co je potřeba dát velký pozor je sdílení míst v této službě, protože některá jsou na soukromých pozemcích a v mnoha případech se ani o parkoviště nejedná. Tady může přijít konflikt s majitelem pozemku, nebo přímo se zákonem.
Službu park4night jsme využili v již zmíněné Telči, na veřejném městském parkovišti, tisk parkovacího lístku pro karavan stál 150,- Kč / 24 h, a v Písku, kde bylo veřejné městské parkoviště zdarma, omezené jen časově na 24 h. Obě městská parkoviště, jak v Telči, tak v Písku, kde bylo umožněno parkovat i karavanům měla tato místa spojená s autobusovým stáním.
!!! Při stání na veřejných parkovištích nikdy dopředu nepočítejte s jakýmkoliv servisem a po odjezdu po vás musí zůstat čisto. !!!
Zůstat čisto znamená:
- Nikdy nečistit chemickou toaletu na místech, která k tomu nejsou určená. Velkým nešvarem je čištění chemické toalety na WC benzínové pumpy. Tohle prostě žádný normálně uvažující karavanista nikdy neudělá.
- Nikdy nevypouštět šedou (špinavou) vodu volně na zem. Od toho jsou servisní místa
- Veškeré odpadky, pokud na místě není odpadkový koš si odvezeme s sebou.
Tolik probíraná STPL místa, která v některých případech karavanové soupravy striktně odmítají, nebyla vůbec potřeba. Postačily „upgradované“ kempy, které umožňovaly odservisování karavanu, nebo pozemky ve službě bezKempu s možností odservisování. Toto zřejmě bude nejrychlejší a nejefektivnější cesta, jak vyjít vstříc karavanistické veřejnosti.
Co je ještě potřeba zmínit, jsou platební karty, QR kódy, SMS platby, či jiné bezkontaktní formy placení obecně. Zejména u platebních karet bylo velmi zarážející, že i v takových turistických destinacích, jako jsou Františkovy Lázně, nebo hrad Loket nejen že spousta restaurací bankovní karty neakceptuje, ale mnohdy je i velký problém najít ten „svůj“ bankomat. Někdy až neuvěřitelné story ve velkých restauracích, či turistických centrech, kdy bez hotovosti nešlo téměř nic, ostře kontrastovaly třeba s malými kempy, kde platební karty bez problémů vzali. S možností SMS plateb jsme se setkali pouze v Olomouci v MHD a QR kód, to je zatím ještě velmi vzácná záležitost.
Jak to dělají jinde
Pokud se vypravíte někam dál od vašeho města, je naprosto přirozené, že se dostaví podvědomé srovnávání různých zavedených věcí, které fungují ve vašem městě s těmi, které fungují jinde. V našem případě takových věcí, které by se daly principiálně srovnávat s naším městem byla spousta. Tři hlavní však byly opravdu diametrálně odlišné, s jednou věcí jsme naopak odlišnost smazali a zařadili se na pomyslnou standardní listinu.
První věc se týkala efektivního fungování Městské policie, které bylo velmi často spojené s funkčním kamerovým systémem, nebo s prostými pochůzkami strážníků. A zdaleka nešlo jen o parkování, nebo řešení zákazů vjezdu apod. Policisté zkrátka byli v ulicích vidět, a i večer byli schopni ve velmi krátké době řešit ty, co se nechovali zrovna nejlépe, nebo hned na místě vyřešit „unaveného“ bezdomovce na lavičce v parku. Takový přístup byl zejména v Pardubicích, Olomouci a Františkových Lázních, práce Městské policie byla dobře vidět i v Telči a v Děčíně.
Druhá, velmi odlišná věc od našeho města byl městský mobiliář. Např. ten, co mají v Chebu by nerozkopal nikdo a na odpadkových koších by si potencionální vandal maximálně zlámal ruce. Velký zábavní park s různými dřevěnými atrakcemi, spojený s odpočinkovou a relaxační zónou na chebském předměstí, který vznikl úpravou prostoru bývalé plovárny, to bylo naprosto super. Cyklostezka z Františkových Lázní do Chebu dá netrénovaným svým převýšením zabrat, odměnou jsou pak třeba právě takovéto relaxační zastávky v již zmíněném zábavním parku, nebo pokud dojedete až do Chebu, její přehledné trasování na chebském předměstí.
Třetí věcí je zahradní architektura, chcete-li městská zeleň. To je opravdu kapitola sama o sobě. Všude, kde jsme byli, tj. od Aše po Olomouc mají v centru měst krásné udržované parky a ani v malém městečku, jako je Kdyně nemají těsně u centra města divokou náletovou zónu, kterou u nás hrdě nazýváme biotopem a tváříme se, že to je in. Nikde, kde jsme byli, nenechávají náletům v centrech měst a městských parcích takový prostor, jako u nás.
Poslední srovnání bylo v parkování. V Chrudimi, Pardubicích, Litovli, Telči, Františkových Lázních, Děčíně a v Chebu placené parkování v centrech, v centru Olomouce bez rezidentní karty nezaparkujete vůbec. Buď nemáte rezidentní kartu, nebo není místo. V Domažlicích a v Písku jsou centrální městská parkoviště zdarma, v Telči zaplatíte 150,- Kč / noc za karavan, volbu „karavan“ najdete přímo na parkovacím automatu. Všechna veřejná městská parkoviště byla časově omezená na max. 24 h. V Aši jsou parkoviště omezená časově ve vymezený čas s parkovacím kotoučem, stejně tak parkoviště s parkovacím kotoučem jsou i v Chebu, Františkových Lázních, v Telči i v Olomouci mimo centrum. Parkoviště s parkovacím kotoučem nejsou žádnou výjimkou a naše město zavedením omezeného časového stání s parkovacím kotoučem v centru města zavedlo všude jinde běžný standard.
Shrnutí
V první řadě to byla velká škola karavaningu, se spoustou nových zkušeností, zajímavých zážitků, od hradů a zámků, které vstaly z mrtvých, (hrad Bouzov, hrad Seeberg), přes nádherná městská centra, kde městskou šeď nahradily krásné fasády historických domů, po horské vyhlídky, rozhledny, sirné prameny, podvodní zážitky, rybníky a jezera, či po prostou procházku v krásných městských parcích. Např. městský park v Litovli se po zničení vichřicí podařilo za zhruba dva roky obnovit. Neplánovaně jsme se stali očitými svědky oslav Dnů evropského kulturního dědictví v Olomouci, což byl neopakovatelný třídenní maraton od koncertů, přes balet, po představení Moravské filharmonie. U nás je prostě hezky, ať přijedete kamkoliv a dost možná ani moře nepotřebujeme.
Navštívená místa
- Slatiňany (státní zámek Slatiňany, zámecký park Slatiňany, Vyhlídka Na Chlumu, lesní cvičiště u Slatiňan)
- Chrudim
- Pardubice
- Olomouc (Svatý kopeček)
- Litovelské Pomoraví (Olomouc, Litovelské Pomoraví, Horka nad Moravou)
- Litovel
- Bouzov
- Telč
- Písek
- Kdyně (rozhledna Koráb, zatopený lom Mrákov – Lomeček)
- Domažlice
- Františkovy Lázně
- Aš (hrad Seeberg)
- Cheb (jezero Amerika, SOOS)
- Hrad Loket
- Děčín
Trochu statistiky
Navštíveno celkem 20 destinací v Čechách a na Moravě.
Najeto 1286 km
Karavanová souprava o celkové váze 3,5 t
Motorizace benzín 1,5 l 110 kW (150 HP) / 4000 RPM, 240 Nm / 1600 RPM